tel. 15 843 11 33     kom. 513 323 725 pon - pt 9:00 - 20:00 / soboty 9.00 - 14.00

Higiena i profilaktyka

Lakowanie bruzd zębów

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym dotyczącym wyżynających się przedtrzonowych i trzonowych zębów stałych, a także trzonowych zębów mlecznych i wynika z ich budowy anatomicznej.

Zabieg lakowania polega na wypełnieniu bruzd i szczelin zębów przedtrzonowych i trzonowych lakiem szczelinowym.

Obecność bruzd i szczelin w tych zębach sprzyja zaleganiu bakterii oraz prowadzi do rozwoju próchnicy zębów.

Usuwanie kamienia (skaling)

Skaling polega na usunięciu za pomocą skalera ultradźwiękowego twardych złogów nazębnych nad i pod dziąsłowych potocznie zwanych kamieniem nazębnym, formujących się przez mineralizację płytki nazębnej.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów jest zabiegiem polegającym na usunięciu z powierzchni zębów osadu i powierzchniowych przebarwień za pomocą piaskarki przy wykorzystaniu strumienia specjalnego piasku stomatologicznego wydobywającego się z piaskarki pod dużym ciśnieniem z chłodzeniem wodnym.

Piaskowanie zębów stanowi uzupełnienie zabiegu skalingu zębów, może także stanowić odrębny zabieg.

Fluoryzacja zębów

Lakierowanie zębów za pomocą lakieru fluorowego jest to zabieg profilaktyczny mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.

Profilaktyka fluorkowa jest najistotniejszym elementem zapobiegającym próchnicy zębów.

Obecnie stosowana jest u dzieci po wyrżnięciu pierwszych zębów mlecznych, w przypadku wysokiego ryzyka próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia, niewłaściwych nawyków żywieniowych, pacjentów leczonych ortodontycznie, pacjentów leczonych protetycznie, pacjentów leczonych periodontologicznie.

Zabieg fluoryzacji u pacjentów dorosłych najkorzystniej jest przeprowadzać po wcześniejszym zabiegu skalingu i piaskowania.

Zadzwoń do nas    513 323 725